Jaracz 6b, 64-610 Rogoźno

798 916 241

serwis@almak.com.pl

Pon.-Pt. 08:00 - 19:00, Sob. 08:00-14:00

Pon.-Pt. 08:00 - 19:00, Sob. 08:00-14:00
Jaracz 6b, 64-610 Rogoźno

Przegląd techniczny auta. Pytania i odpowiedzi

Kontrola pojazdu – FAQ

Odpowiadamy na Wasze najczęstsze pytania

Wiemy, że mnogość przepisów dotyczących przeglądu może przyprawić czasem o zawrót głowy. AlMak od zawsze stawia na czytelne informacje dla naszych Klientów. Dlatego poniżej znajdziesz kilka z najczęstszych pytań dotyczących okresowych przeglądów. Jeśli nie znajdziesz tutaj interesującej Cię odpowiedzi – daj nam znać. Skontaktuj się z nami telefonicznie bądź poprzez formularz kontaktowy.

Badanie techniczne po terminie – czy zapłacę więcej?

Na ten moment nie – spóźnialscy mogą więc odetchnąć ?. Obecnie kwota przeglądu jest ujednolicona, niezależnie od terminu jego wykonania. Dla samochodów osobowych wynosi więc 99 zł. Natomiast jeśli posiadasz pojazd zasilany gazem – do tej kwoty należy doliczyć jeszcze 63 zł (zapłacisz więc łącznie 162 zł). Pamiętaj jednak, że zawsze warto jest wykonać przegląd wcześniej, ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi.

Kiedy zrobić przegląd techniczny samochodu?

Oczywiście najbezpieczniej i najlepiej zanim upłynie termin kolejnego badania technicznego. Zdajemy sobie sprawę, że łatwo jest o przeoczenie, mając na głowie wiele obowiązków. Dlatego jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z naszych usług – uprzedzimy Cię odpowiednio wcześniej, że zbliża się termin kolejnego przeglądu. Otrzymasz powiadomienie sms i będziesz mógł na spokojnie zarezerwować czas. Ponadto szybciej przeprowadzona kontrola pozwoli na wyeliminowanie ewentualnych usterek.

Ważne

Pamiętaj również, że w przypadku dokonania zmian w pojeździe – niezbędne jest udanie się na badanie dodatkowe, np. po montażu haka holowniczego.

Mam nowe auto - kiedy muszę wykonać przegląd techniczny?

Jeśli pojazd jest nowy należy zbadać go przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji. Druga w kolejności kontrola powinna z kolei odbyć się przed upływem 2 lat. Następne – już co rok, tak jak w pozostałych przypadkach.

Powyższe terminy nie dotyczą aut z gazem, Taxi, pojazdów uprzywilejowanych i przeznaczonych do nauki jazdy.

Jak długo trwa przegląd techniczny samochodu?

Średni czas trwania kolejnej kontroli Twojego pojazdu zależny jest od rodzaju badania. Na profesjonalny i dokładny przegląd warto zarezerwować sobie 30 minut.  W przypadku pierwszej rejestracji pojazdu w kraju trzeba liczyć się z tym, że czas może się odrobinę wydłużyć – do około 50 minut. Ponieważ zdajemy sobie sprawę, jak cenny jest Wasz czas – AlMak umożliwia Wam komfortową chwilę wytchnienia oraz aromatyczną kawę. Znajdź więc moment dla siebie, a my zajmiemy się Twoim autem!

Co zabrać na przegląd techniczny samochodu?

Podstawowym dokumentem jest dowód rejestracyjny.

Jeśli posiadasz auto na gaz przygotuj również dodatkowe dokumenty: protokół z badania zbiornika gazu oraz decyzję Transportowego Dozoru Technicznego TDT.

Przegląd techniczny auta z zagranicy / samochodu z zagranicy

Przegląd techniczny samochodu z USA

Sprowadziłeś wymarzone auto zza Oceanu i zastanawiasz się, czy jego odmienna budowa może wpłynąć na ocenę kontroli Twojego pojazdu? Podczas badania technicznego jednym ze sprawdzanych elementów są światła. Samochody wyposażone w amerykański system świateł nie są dopasowane do naszych przepisów. Dlatego warto wykonać ich kompleksową przebudowę, a następnie odwiedzić naszą stację diagnostyczną w celu sprawdzenia, czy nowe oświetlenie przejdzie nasz test.

Przegląd techniczny z Niemiec – czy jest ważny w Polsce?

Bliskość zachodniej granicy zachęca do sprowadzenia pojazdu z Niemiec. Jednak nawet jeśli TUV – odpowiednik naszego badania technicznego – jest ważny, brakuje w nim kilku informacji. Dlatego też konieczne będzie udanie się na dodatkowy przegląd.

Przegląd techniczny bez tablic rejestracyjnych – czy jest możliwy?

Jeśli pojazd został przetransportowany lawetą – jest to możliwe. Natomiast jeśli Twoje auto jest już zarejestrowane w Polsce lecz nie posiada tablic – niestety uzyska negatywny wynik okresowego badania technicznego. Jest to spowodowane zapisem w ustawie, a brak odpowiedniej identyfikacji traktowany jest jako usterka istotna. (Więcej na ten temat znajdziecie w Dzienniku Ustaw –  w Dz. U.2015., poz. 776 załącznik nr 1 pozycja w tabeli 0.1a)

Nie mam dowodu rejestracyjnego. Czy mogę wykonać przegląd?

Martwisz się, co zrobić, jeśli termin przeglądu jest coraz bliżej, a z różnych względów nie posiadasz dowodu rejestracyjnego? W takiej sytuacji możemy wykonać badanie na podstawie pokwitowania policji, pozwolenia czasowego lub karty pojazdu.

Przegląd techniczny nie przeszedł. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli Twoje auto nie przejdzie przeglądu otrzymasz zaświadczenie z negatywnym wynikiem. Zawrzemy w nim wszystkie usterki, które należy usunąć w serwisie bądź u mechanika. Masz na to 14 dni kalendarzowych (wraz z weekendami). Po usunięciu usterek zapraszamy Cię do ponownej wizyty w celu wykonania badania poprawkowego. Jego koszt to 21 zł.

Posiadam auto zabytkowe - jak wygląda kwestia przeglądu w takim wypadku?

Jeśli Twój zabytkowy pojazd służy Ci wyłącznie do celów kolekcjonerskich –   wystarczy jednorazowa kontrola techniczna przy rejestracji. Natomiast jeśli wykorzystujesz swój pojazd w celu zarobkowym – obowiązują Cię te same zasady kontroli, co pozostałych kierowców.

Ile mam czasu na usunięcie wykrytych usterek?

Jeśli wykryte zostały jakiekolwiek usterki – na ich usunięcie masz 14 dni kalendarzowych (liczonych łącznie z weekendami).

Przegląd techniczny – jak wygląda krok po kroku?

Początkowy etap

1) Na samym początku przeprowadzimy identyfikację Twojego pojazdu, która polega na:

 • sprawdzeniu cech identyfikacyjnych oraz ustaleniu i porównaniu zgodności faktycznych danych pojazdu z danymi zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym dokumencie,
 • sprawdzeniu prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych pojazdu.

2) Kolejno sprawdzimy dodatkowe wyposażenie pojazdu;

Drugi etap

3) Sprawdzimy i ocenimy prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska.

W szczególności ważne jest sprawdzenie i ocena
 • stanu technicznego ogumienia, w tym prawidłowości doboru obciążenia, prędkości i przeznaczenia właściwego dla danego typu,
 • prawidłowości działania, ustawienia i własności świetlnych świateł zewnętrznych, w tym działania urządzeni sygnalizacyjnych
 • stanu technicznego, skuteczności i równomierności działania hamulców,
 • prawidłowości działania układu kierowniczego, stanu technicznego jego połączeń oraz wielkości ruchu jałowego koła kierownicy, w tym prawidłowości ustawienie i zamocowania kół jezdnych,
 • stanu technicznego zawieszenia
 • instalacji elektrycznej
 • stanu technicznego nadwozia, podwozia i ich osprzętu oraz przedmiotów wyposażenia
 • stanu technicznego układu wydechowego- w uzasadnionych przypadkach pomiaru poziomu hałasu zewnętrznego podczas postoju oraz ocenę stanu technicznego sygnału dzwiękowego
 • emisji zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin, jeżeli pojazd jest napędzany silnikiem o spalaniu wewnętrznym.

 

Ostatni etap

4) Ostatni etap to sprawdzenie warunków dodatkowych dla pojazdów, określonych w § 17-22, § 38-42 i § 52 rozporządzenia o warunkach technicznych pojazdów

Nie znajdujesz odpowiedzi na swoje pytanie?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego